Skip to main content

Angielski w przedszkolu: Język obcy dla malucha

Czasy, w których nauka języka angielskiego rozpoczynała się dopiero w piątej klasie podstawówki już dawno minęły. Rosnące wymagania pracodawców i stale postępująca globalizacja wymusiły na naszym systemie szkolnictwa pewne zmiany. Obecnie, już siedmiolatki obowiązkowo rozpoczynają swoją przygodę z językiem obcym. Czy to jednak najlepsze możliwe rozwiązanie? Czy dziecko może zacząć uczyć się angielskiego jeszcze wcześniej?

Kiedy dziecko powinno zacząć uczyć się angielskiego?

Jako rodzic zapewne zastanawiasz się, w którym momencie dziecko powinno zacząć uczyć się angielskiego. Zdaniem doświadczonych nauczycieli i pedagogów, dopóki maluch nie będzie potrafił swobodnie komunikować się w swoim ojczystym języku, niewiele wyniesie z nauki języka obcego. Jaki jest więc najbardziej optymalny wiek do nauki angielskiego? Odpowiedzią jest okres trzeciego - czwartego roku życia.

Oczywiście, jeśli z angielskim czujemy się na tyle komfortowo, że bez problemu jesteśmy w stanie wplatać go w swoje codzienne wypowiedzi, możemy spróbować ruszyć z nauką już od pierwszych chwil życia dziecka. Maluch w ten sposób osłucha się z językiem, co w przyszłości może przynieść świetne rezultaty.

Jak wygląda angielski w przedszkolu?

Nauka języka angielskiego u dzieci w tak młodym wieku przebiega głównie w jeden sposób: poprzez zabawę. Maluchy nie potrafią skupiać uwagi przez długi czas, dlatego dla osiągnięcia lepszych efektów ćwiczenia powinny być często zmieniane. Jeśli chodzi o naukę języka obcego, w przedszkolu królują zabawy ruchowe oraz atrakcyjne pomoce naukowe pod postacią zabawek, przyborów plastycznych, czy nawet kolorowych patyczków. Kilkugodzinne siedzenie w ławce i recytowanie przerobionych zadań stanowczo odpada.

Metody nauki angielskiego w przedszkolu

Język angielski w przedszkolu ma na celu głównie naukę słownictwa, a także zdolności rozumienia wypowiedzi ze słuchu. Aby cel ten zrealizować, nauczyciele muszą angażować wszystkie zmysły malucha, jak również zachęcać je do ruchu i aktywności manualnych. Obecnie wyróżniamy trzy główne metody na naukę angielskiego w przedszkolu.

Pierwszą z nich jest nauka poprzez działanie. Świetnie sprawdzają się tutaj wszelkie zadania ruchowe czy zabawy polegające na wykonywaniu prostych eksperymentów, takich jak na przykład mieszanie kolorów. Wszystkie te aktywności mają jeden cel - pozwolić dziecku samodzielnie doświadczać.

Obserwacja to druga metoda na naukę angielskiego w przedszkolu. Jak sama nazwa wskazuje, polega na obserwacji różnych przedmiotów, osób, a nawet zjawisk. Jedną z form ćwiczeń może być na przykład wspólne oglądanie ilustracji i obrazków, a następnie opisywanie, co na nich widzimy - oczywiście w języku angielskim.

Trzecia z metod nauki języka angielskiego w przedszkolu to słowo. Jego zadaniem jest utrwalenie podstawowych zwrotów językowych poprzez rozmowy, opowiadania, zagadki, a także uwielbiane przez wszystkie dzieci piosenki po angielsku.

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie można zmusić przedszkolaka do nauki angielskiego poprzez podsunięcie mu podręcznika pod nos. Cały proces musi odbywać się w formie zabawy, inaczej maluch szybko się znudzi i będzie niechętny do współpracy.

Lekcje angielskiego w przedszkolu zazwyczaj trwają 10-30 minut, w zależności od grupy wiekowej. Tak krótkie, jednak regularne cykle nauki przynoszą lepsze rezultaty, niż dłuższe zajęcia odbywające się raz w tygodniu. Jeśli zależy nam, by dziecko faktycznie przyswoiło wiedzę, warto postawić na codzienną naukę i tym samym utrwalanie słówek, wierszyków i angielskich piosenek.

Skoro o piosenkach mowa, warto wspomnieć, że maluchy uwielbiają naukę języka angielskiego połączoną z muzyką: taniec, śpiew, podskakiwanie czy klaskanie w rytm melodii przynoszą im ogromne pokłady radości. Zajęcia przeprowadzane w takiej formie będą stanowiły doskonałą zachętę dla dziecka. Do tego wprowadzenie drobnych elementów rywalizacji podczas zajęć, na przykład poprzez urządzanie prostych konkursów i możemy być pewni, że maluch będzie w pełni zaangażowany w naukę angielskiego.